close
تبلیغات در اینترنت
بیانات مقام معظم رهبری درباره شهید میرزا کوچک جنگلی
loading...

میرزا کوچک خان جنگلی

رهبر معظم انقلاب اسلامی هر ساله به مناسبت سالگرد بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی و یا در دیدارهای خود با مردم گیلان بیاناتی در خصوص شخصیت، رفتار، شهادت طلبی و استکبار ستیزی میرزا کوچک و نهضت جنگل مطرح فرموده اند. در اینجا می توانید برخی از بیانات ایشان را مطالعه بفرمایید. * بیانات در نماز جمعه تهران در تاریخ 1361/03/14 : از تصادف‌هاى شگفت‌آور يكى اين است كه قيام ميرزا كوچك‌خان جنگلى در پنجاه سال قبل تقريباً، كه يك قيام اسلامى و مردمى بود، در خرداد واقع شده است.    * بیانات در…

بیانات مقام معظم رهبری درباره شهید میرزا کوچک جنگلی

یار میرزا بازدید : 1635 پنجشنبه 07 آذر 1392 نظرات ()

بیانات مقام معظم رهبری درباره میرزا کوچک جنگلی

رهبر معظم انقلاب اسلامی هر ساله به مناسبت سالگرد بزرگداشت میرزا کوچک جنگلی و یا در دیدارهای خود با مردم گیلان بیاناتی در خصوص شخصیت، رفتار، شهادت طلبی و استکبار ستیزی میرزا کوچک و نهضت جنگل مطرح فرموده اند. در اینجا می توانید برخی از بیانات ایشان را مطالعه بفرمایید.

* بیانات در نماز جمعه تهران در تاریخ 1361/03/14 :

از تصادف‌هاى شگفت‌آور يكى اين است كه قيام ميرزا كوچك‌خان جنگلى در پنجاه سال قبل تقريباً، كه يك قيام اسلامى و مردمى بود، در خرداد واقع شده است. 

 

* بیانات در جمع مردم گیلان در تاریخ 1380/02/11 :

ميرزاكوچكِ شجاع جنگلى، يك نمونه و يك مسطوره (نمونه) است؛ والّا وقتى مرحوم ميرزا كوچك جنگلى در اين منطقه دلش با احساسات شجاعانه اسلامى بيدار شد، آن روز نغمه اتّحاد اسلام در سرتاسر گيلان و در بين خواصِ اين مرز و بوم پيچيده بود. 

 

* بیانات در جمع مردم گیلان در تاریخ 1380/02/11 :

در دوران مشروطيت، در دوران استبداد صغير، در دوران دست اندازي انگليسيها و ديگر بيگانگان متجاوز به ايران - در همه اين تجربه ها - گيلانيها نشان دادند كه پيشروند.

گيلانيها پيشرو مبارزات سياسي و فعّاليتهاي مطبوعاتي بودند. از جمله قديمي ترين روزنامه هاي كشور و قديمي ترين فعّاليتهاي سياسي، در اين منطقه بوده است...

وقتي كه هر كدام از گروهكهاي گوناگون مي خواستند يارگيري و سربازگيري كنند و از فضايي كه با خون مردم مسلمان و با همّت جوانان مؤمن و تحت رهبري امام بزرگوار پديد آمده بود، سوءاستفاده كنند. من همان روزها وارد رشت شدم، براي اين كه در محافل دانشگاهي و ميان جوانان سخنراني كنم. فراموش نمي كنم، در ميدان بزرگ شهر آن قدر پلاكارد و اعلاميه هاي بزرگ و پرده هاي عظيم از طرف گروهكها زده شده بود كه انسان متحيّر مي ماند! با مرحوم شهيد دكتر عضدي به قبرستان شهر رفتيم تا بر مزار ميرزا كوچك فاتحه اي بخوانيم. آن جا هم عناصر گروهكها خودشان را رساندند براي اين كه ما را تهديد كنند؛ براي اين كه ميرزاكوچك خان را تحقير كنند؛ براي اين كه حركت عظيم اسلامي مردم ايران را يك حركت مادّي و جداي از انگيزه هاي معنوي بنمايانند، كه البته موفّق نشدند. در آن شرايط، انسان گمان نمي كرد كه پنجه متجاوز آن بيگانه پرستها از اين شهر و از اين استان كنده شود؛ اما دين و ايمان و عشق و معنويت و جوهر ذاتي مردم اين منطقه، دستها و انگشتان بيگانه را قطع كرد و اسلام و انگيزه هاي ايماني و خواست برخاسته از دل و جان مردم مؤمن اين استان را بر هوسهاي فاسد و مفسد بيگانگان غلبه داد.

 

* بیانات در ديدار جوانان و فرهنگيان در مصلّاى رشت‌ در تاریخ 1380/02/12

ميرزا كوچك، مرد تنهايى بود كه به دو قدرت بزرگ آن روز دنيا - يعنى روسها و انگليسيها - يك «نه»ى بزرگ گفت. نه با روسها ساخت، نه با انگليسيها؛ اما در كنار او كسانى بودند كه مى‌خواستند با دستگاه حكومتِ آن روز - بعد هم با رضاخان كه تازه مى‌خواست سرِ كار بيايد - مبارزه كنند، اما به روسها پناه مى‌بردند؛ به باكو رفتند و بند و بستهايشان را كردند و به ايران برگشتند و سرسپرده آنها شدند. اما ميرزاكوچك‌خان قبول نكرد و حاضر نشد سازش كند؛ او، هم با انگليسيها جنگيد، هم با قزّاقهاى روس جنگيد، هم با لشكر رضاخانى - و قبل از رضاخان، آن كسانى كه بودند - مبارزه كرد؛ با احسان‌اللَّه‌خان و ديگران هم كنار نيامد. وقتى جوان گيلانى سرِ قبر ميرزاكوچك‌خان مى‌رود و مى‌بيند اين مرد تنها، اين مرد باايمان و باصفا، اگرچه در وسط جنگلهاى گيلان در مظلوميت مُرد، اما شخصيت خودش را در تاريخ ايران تثبيت كرد؛ مُرد، اما يك مشعل شد. ما در دوران مبارزه خودمان، هر وقت نام ميرزاكوچك‌خان را به ياد مى‌آورديم و شرح حال او را مى‌خوانديم، نيرو مى‌گرفتيم. او از همت و اراده و شخصيت و هويّت خود خرج كرد، براى اين‌كه به يك نسل هويّت و شخصيت و نيرو و اراده ببخشد. اين بسيار ارزش دارد. امثال او تعدادى بودند كه در غربت مبارزه كردند، در غربت هم مُردند؛ اما مى‌بينيد كه امروز غريب نيستند. جريان تاريخ، جريان عجيبى است. نگذاشت و نخواهد گذاشت شيخ فضل‌اللَّه‌ها و ميرزاكوچك‌خان‌ها و خيابانى‌ها و امثال اينها، همچنان كه غريب مُردند، غريب بمانند. دشمنان مى‌خواهند اين مفاخر را از دست جوان ايرانى بگيرند.


* بیانات در ديدار هزاران نفر از مردم استان گيلان در تاریخ 1389/10/08 :

نماد شجاعت و مجاهدت مردم گيلان، به حق شهيد بزرگوار، ميرزا كوچك جنگلى است كه براى اسلام، براى قرآن، براى اقامه‌ى دين و در مقابله‌ى با بيگانگان و متجاوزان، در دوران غربت قيام كرد و ياد او هرگز نبايد فراموش شود.


* بیانات در دیدار هزاران نفر از مردم استان گیلان در تاریخ 1389/10/08 :

مردم مؤمن گیلان همواره پرچمدار مبارزه با استعمار و استبداد بوده اند و میرزا كوچك خان جنگلی نمونه بارز آن است.

 

متن بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی با اعضای کنگره ملی میرزاکوچک خان جنگلی- 11 آذر 1391

قضیه مرحوم میرزا کوچک جنگلی یک قضیه ویژه است اگر چه در آن دوره خاص یعنی در دوره فاصله بین مشروطیت و سر کار آمدن رضا خان حوادث مختلفی درک شود به وجود آمده است و همزمان با نهضت جنگل چند کار بزرگ دیگر در گوشه و کنار کشور مانند جریان شیخ محمد خیابانی در تبریز یا کلنل محمد تقی‌خان پسیان در مشهد هم اتفاق افتاده، اینها تقریباً همه همزمان هستند لیکن قضیه جنگل یک قضیه ویژه‌ای است، ما قضایای تبریز و حضور مرحوم شیخ محمد خیابانی را خوب می‌دانیم هم در تاریخ نوشته شده و هم قضایای خصوصی و اطلاعات زیادی داریم، آن سبقه مردمی و نجابتی که در کار مرحوم میرزا کوچک خان جنگلی بود در هیچ‌کدام از دو سه کار دیگر که همزمان در آن دوره اتفاق افتاده در سراسر ایران نظیر ندارد.

میرزا کوچک یک روحانی است یک طلبه است البته من شنیده بودم و برای ما سال‌ها پیش نقل شد که ایشان مرحوم میرزای شیرازی را درک کرده، لیکن خیلی باورکردنی نیست، این را هم مرحوم پدرم نقل می‌کرد از مرحوم آقا سید علی‌اکبر مرعشی که شوهر خواهر پدر ما بود، یعنی باجناق مرحوم شیخ محمد خیابانی بود که او از بزرگان و علمایی بود که منزوی بود در تهران، او گفته بود که میرزا کوچک درس میرزا را درک کرده به نظرم نمی‌آید این خیلی قابل تأیید باشد زیرا میرزا کوچک سنش در وقتی که میرزای شیرازی از دنیا رفته 14 یا 15 سال بیشتر نبود و بعید به نظر می‌رسد ایشان توانسته باشند مرحوم میرزای شیرازی را درک کنند لیکن در اینکه طلبه بود شکی نیست.

در حوزه رشت هم بزرگوارانی در آن وقت بودند که می‌توانست از آنها استفاده کند در این هیچ تردیدی نیست بنابراین منشأ حرکت میرزا کوچک خان یک منشأ صد درصد دینی اعتقادی است، رفتار او هم یک رفتار دینی و اعتقادی است یعنی انسان مشاهده می‌کند با اینکه در درون تشکیلات خودشان مخالفینی داشت و بعضی از اقشار گوناگون ممتاز هم با او مخالفت می‌کردند مرحوم میرزا کوچک در برخورد با اینها کاملا حدود شرعی را رعایت می‌کرده. کسانی بودند مثلاً مخالفت اعتقادی با ایشان داشتند همراهان ایشان. آن افراطی‌ها می‌گفتند: آقا، اینها را بزنید سرکوب کنید، (اما میرزا کوچک نمی‌گذاشته جلوی اینها را می‌گرفته و مانع می‌شده از اینکه این کار را بکند). یعنی رفتار هم یک رفتار دینی است و حرکت، حرکت 100 درصد اسلامی و ایرانی است، آن زمان می‌دانید که غوغای نهضت مارکسیستی و تشکیل شوروی و هیاهویی که در دنیا در بین ملت‌ها راه افتاده بود و جاذبه‌ای که برای برخی ملت‌ها به وجود آورده بود طبعا یک عده‌ای را مجذوب خودش کرده بود و اطرافیان به ایشان خیانت کردند از این طریق.

لیکن این مرد به خاطر پایبندی‌اش به اسلام جذب تفکر مارکسیستی نشد و به طور صریح و قاطع آن نظریه را رد کرد با آنکه جزو نزدیک‌ترین‌هایی که با او از اول همراه بودند گرایش پیدا کردند. البته آنها هم ناکام از دنیا رفتند و هیچ کدام آنها خیری از این زندگی ندیدند و از آن جریان بلشویکی هیچ خیر و تجاوز جوانمردانه‌ای مشاهده نکردند لیکن ایشان مخالفت کرد. همین جهت بود، این جهت بود و هم با اجنبی مخالف بود یعنی چون اینها سیاستی بود که از طرف اجانب بود با اینکه اینها مقابله‌شان با دستگاه‌های حاکم مثل انگلیس و قزاق و اینها بود اما در عین حال به آن طرف هم جذب نشد. استقلال را حفظ کرد یک نمونه خیلی برجسته‌ای است از میرزا کوچک خان خداوند انشاءلله درجاتش را عالی کند. کار شما هم با این اهدافی که ذکر کردید و با این ترتیبی که گفتید بسیار کار خوبی است.

البته کتاب درباره میرزا کوچک زیاد نوشته شده خوشبختانه اخلاص این مرد موجب شده که برخلاف دیگر کسانی که در این صراط‌های مبارزات وارده شده‌اند اسمش سر زبان‌ها باشد. همه بشناسند او را در حالی که خیلی از اینها کسانی را که من اشاره کردم مردم نمی‌شناسند و اصلا بعضی‌ها اسمشان را نشنیده‌اند، لیکن ایشان در بین مردم شناخته شده است. کتاب درباره او نوشته شده. سعی بشود یک کار جامع و دارای نکته‌های اساسی زندگی او به وجود بیاید. انشا‌ءلله چهره او بیشتر در بین مردم ما، جوان‌های ما، شناخته شود. ایشان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی، جمهوری اسلامی را در رشت و همان محدوده خاص خودش، گیلان به وجود آورده.

از شما دوستانی که در این زمینه کار می‌کنید متشکرم و می‌خواهیم که همکاران دولتی و مسئولان تبلیغاتی با شما همکاری کنند و کمک کنند این کار به بهترین وجهی تمام بشود.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته.

منابع :

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

و وبسایت کنگره ملی بزرگداشت میرزا کوچک

ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط فدایی رهبر در تاریخ 1393/9/21 و 0:12 دقیقه ارسال شده است

سلام براین سردار والا مقام جنگل
سخنان رهبر عزیزمان مارا به تکاپو واداشت تا درباره این روحانی مبارز در حد توانمان در زمینه های مختلف تلاش کنیم
ان شاالله
پاسخ : سلام و ممنون از حضور گرمتان شکلک
ان شاء الله


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
بـــــسـم الله الــرحــمن ارحــــيـم، به وبسایت "میرزا کوچک" خوش آمدید. امیدوارم با کمک شما دوستان و ســروران گرامی قدمی هر چند کوچک در راه معرفی و زنده نگه داشــتن یـــاد و خـــاطــره بــزرگ مـــرد تــــاریخ گــیلان و ایـــران "مـــیرزا کــوچک خــان جـنگلی" برداریم. ان شاء الله

+ این سایت به هیچ نهاد، مرکز دولتی و غیر دولتی وابستگی ندارد و کاملا شخصی اداره می شود.


++ استفاده از مطالب این وبسایت با ذکر منبع (mirzakuchak.ir) بلامانع است.

اطلاعات کاربری
امکانات

Gil6ki Calendar


آمار سایت
 • کل مطالب : 75
 • کل نظرات : 96
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 1
 • آی پی امروز : 20
 • آی پی دیروز : 101
 • بازدید امروز : 60
 • باردید دیروز : 596
 • گوگل امروز : 5
 • گوگل دیروز : 35
 • بازدید هفته : 850
 • بازدید ماه : 5,387
 • بازدید سال : 49,069
 • بازدید کلی : 906,972
 • ویدئو امروز


  احترام به کپی رایت

  قابل توجه نویسندگان، مترجمان و مسئولین انتشاراتی که کتاب ها یا مقالات آن ها در این وبسایت قرار دارد


  در وبسایت میرزا کوچک جهت احترام به قوانین کپی‌رایت عمدتا تلاش می‌کنیم کتاب‌هایی را منتشر نماییم که از نخستین چاپ آن‌ها حداقل 10 سال گذشته باشد، با این حال نویسندگان یا مسئولین محترم انتشاراتی که کتاب انتشاراتشان را در این وبسایت مشاهده کرده‌اند و نظر مساعدی نسبت به قرار داشتن کتابشان در این وبسایت ندارند کافی است با ارسال پیغام در صفحه تماس با ما درخواست حذف کتاب را اعلام نمایند.

  لوگوی حمایتی
  میرزا کوچک جنگلی